Webrazzi Ödeme Sistemleri’13 Konferansı Ardından

webrazzi-odeme-13logoİkinci kez, 18 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen Webrazzi Ödeme Sistemleri konferansı, birbirinden değerli konuşmacıların paylaştıklarıyla sektöre ışık tuttu. Her zaman ki gibi Arda Kutsal‘ın açılışından sonra sahneye BKM Genel Müdürü Soner Canko çıktı ve keyifli bir söyleşi eşliğinde sektörü aydınlatan güncel rakamları paylaştı:

En merak edilen konuların başında gelen Bitcoin hakkındaki detayları BTCTurk Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Tibuk paylaştı.

Kerem Tibuk’un ardından tmob Kurucu ve CEO‘su Rudi Dökmecioğlu, Türkiye’de ve Avrupa’da (belki de dünyada) ilk kez uygulanan iBeacon ile entegre Vodafone Cep Cüzdan projesine ait demoyu sundu.

 • tmob labs‘da çalışan 6 kişilik arge ekibiyle sektöre teknoloji transferi/desteği sağlıyoruz
 • Cüzdansız hayat yolunda NFC teknolojisini Apple desteklemediği için bu teknoloji ölüyor.
 • Yerini Blutooth Low Energy (BLE) tabanlı iBeacon çözümü alıyor
 • Kasım ayında appstore’da aktif olarak indirilebilen Vodafone Cep Cüzdan uygulaması ile Maslak’taki Vodafone Genel Müdürlüğü binası içinde yer alan Lavazza Shop’da iBeacon ile ödeme yapılabiliyor.

E-Kent İş Geliştirme Direktörü Artun Kumrulu sundukları katma değerli servisleri aktardıktan sonra sahneye BiTaksi Kurucu ve CEO‘su Nazım Salur çıktı:

 • İstanbul’da 18 bin civarı taksi, 50 bin civarı taksi şoförü mevcut, 4 bin taksiciye telefon verdik
 • BiTaksi uygulaması 250 bin kez indirildi, aktif kullanıcı sayısı ise 150 bin civarı
 • Yapılan taksi ödemelerinin %15‘i BiTaksi uygulamasına kayıtlı kredi kartından yapılıyor
 • Ortalama taksi ücreti 18 TL
 • İlgili haber: http://www.webrazzi.com/2013/12/18/bitaksi-nazim-salur-odeme-sistemleri-2013/

Pozitron Kurucu ve CEO‘su Fatih İşbecer ile yapılan söyleşi ise en sansasyonel olanıydı :)

Bu söyleşi ardından sahneye ben çıktım ve Türkiye’deki Ödeme Sistemlerine Genel Bakış isimli bir sunum yaptım.

 • E-ticaret’in; pazaryerleri, özel alışveriş kulüpleri, e-perkankendeciler gibi 8-9 kırılımı mevcut, her bir kırılımın dinamiği artık çok iyi biliniyor, burada uzay bilimi yok. Her bir kırılım major oyuncular tarafından domine ediliyor, dolayısıyla buraya girecek yeni oyuncuların büyük sermaye ile oyuna dahil olması gerekiyor (örnek, n11 50+50=100 milyon $)
 • E-ticaret büyüdükçe alt ekosistemler oluşturuyor ve bu alt ekosistemlerin başında ödeme sistemleri geliyor, fırsat da buralarda.
 • Türkiye’deki ödeme sistemleri; kapıda ödeme ve eft/havale gibi asenkron ödeme sistemleri, kartlı ödeme sistemleri, online ve mobil cüzdanlar, sms bazlı ödeme sistemleri, altyapı ve API sağlayıcılardan oluşmaktadır.
 • #nakitsizhayat vizyonunda fiziksel cüzdansız bir gelecek bizi bekliyor ve bu cüzdanlara banka kartı, kredi kartı, ön ödemeli kartlar, sadakat kartları dışında ehliyet, nüfus cüzdanı gibi kimlik bilgilerini de kaydedip, authentication/login bilgisini de akıllı telefonlardaki parmak izi okuyuculardan yapacağımız bir gelecek bizi bekliyor
 • ilgili haber: http://www.webrazzi.com/2013/12/18/limango-hakan-erdogan-odeme-sistemlerine-genel-bakis-sunum/

Benim ardımdan sahneye 12.12.2012 tarihinden ilki düzenlenen bu etkinlikte lansmanı yapılan ininalın Kurucusu Bülent Tekmen ve kısa süre ardından Joygame CEO‘su Barış Özistek ile Biletix Genel Müdür‘ü Kemal Erdine sahneye katıldı.

Son olarak sahneye çıkan isim ise Hepsiburada Genel Müdür‘ü İlker Baydar oldu.

Arda Kutsal’a ve webrazzi ailesine bu etkinlik için teşekkür eder, sektöre katkı sağlayacak yeni çalışmaları sürdürmelerini temenni ederim.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Ödeme Sistemleri Org Twitter Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org E-posta Adresi RSS Ödeme Sistemleri Org
Hızlı, Kolay, Güvenli ve Ekonomik
Sanal POS Hizmeti

iyzico

Sanal POS