Web Sitem Hazır Ödemelerimi Nasıl Almalıyım? Bankalar mı Ödeme Kuruluşları mı?

İnternet üzerinden ürün veya hizmet satmak istediğinizde genelde ilk yapmanız gereken yerli veya yabancı, açık kaynak veya ücretli bir e-ticaret paketi seçmek oluyor. Bu aşamadan sonra ise satışa hazır bu platform üzerinden ödeme almak ikinci büyük problem. Neyse ki, bu problem son 3-4 yıldır, 1-2 günde aşılan basit bir adım haline geldi.

Bu makalede, Paytrek Ödeme Kuruluşu Hizmetleri A.Ş.‘de “Kurumsal Risk Yöneticisi” pozisyonunda görev yapan Seçil Gedikoğlu konuk yazar olarak bize Ödeme Kuruluşlarının sunduğu faydalardan bahsediyor, keyifle okumanız dileğiyle:

online_payment-150x150Online satışlarının hızla arttığı günümüzde ticareti online alanda devam ettirmek isteyenler ya da ilk ticari girişimini online alanda başlatmak isteyenler için en önemli aşamalardan biri de ödeme alma sürecinin nasıl yönetileceğidir. Bu aşama girişimcilik ruhunun iyi ve karlı bir finansal yönetim sürecine de dönüştürülmesidir aynı zamanda. Bu süreçte ilk akla gelen ödeme yöntemi banka sanal poslarıyla ödeme almak için bankalara başvuru yapmaktır.

 

Banka başvuru süreci firmanın web sitesinin değerlendirilmesi sonucu bankanın olumlu ya da olumsuz dönüşü ile sonuçlanırken bu süreç aynı zamanda farklı banka taksit ve puan programlarından yararlanmak istiyorsanız birçok farklı bankaya başvurarak başvuru süreçlerine yeniden girmenizi gerektirmektedir. Bu sizin için yeni sorular ve bazen uzun dönüş süreleri anlamına gelecektir. Bu süreçlerin sonunda sanal pos başvurunuza olumlu cevap aldığınız bankalar yanında olumsuz cevap aldığınız bankalar da olacaktır. Bu süreçler, bazen iyi bir girişim fikri ile kurulmuş e-ticaret sitelerinin yeterli ödeme ve taksit seçeneği sunamaması nedeniyle satış ve ödeme aşamasında sepet dönüşüm oranını azaltırken aynı zamanda olumlu olarak dönülen ve sanal pos alınan bankaların düşük işlem hacminin getirdiği yüksek komisyon oranlarına katlanılması sonucunu doğuracaktır.
Herşeyi hazır olan web sitesinizin online ödeme alma operasyonunu gerçekleştirmede karşılaşabileceğiniz bu tür engeller çok iyi fikirlerle kurulmuş yeni girişiminizin katlanılan yüksek finansman maliyetleri nedeniyle erken sürede kapanmasına ya da yıl sonunda finansman giderlerinin finansal tablolarda yüksek bakiyeler olarak gözükmesine neden olarak girişimin bir ticari işletme olarak finansal kredibilitesini olumsuz etkileyebilecektir. Bu giderleri girişimlerin satış hacmi veya karlılığı ile kompanse etmesi ve işletme gelirleri ile giderlerin karşılayıp başabaş noktasına gelmesi bazı işletmeler için 2-4 yıl arasındaki bir süreyi almaktadır.

Finansal yönetim sürecinin diğer ve belki de en önemli kısımlarından biri ise ödemelerin takibinin operasyonel boyutudur. Pek çok bankadan sanal pos almış olsanız bile içeride aldığınız sanal pos sayısı ve işlem hacmine göre ayrı bir operasyonel yapılanma kurmanız gerekmektedir. Bu, aynı zamanda sanal poslar üzerinde yaptığınız satışlarla banka raporlarınızın günlük mutabakatının yapılması ve mutabakatsızlık durumlarında bankalar ile iletişimin kurulmasını gerektirecek bir operasyonel yapılanma kurmanızı zorunlu kılacaktır. Diğer yandan satışlarla ilgili olarak gelecek olan itirazlara yönelik chargeback süreçleri ile sitenize yönelik fraud riskini de yönetmeniz gerekecektir.

Sanal pos hizmeti veren ödeme kuruluşlarının e-ticarete getirdiği yenilik belki de en çok burada farklılaşacaktır . Ödeme kuruluşları bankalarla karşılaştırıldığında ödeme sürecinizin takibi için gerekli finansal raporlama ve bunun zorunlu kıldığı operasyonları sadece yaptığınız satışlara ilişkin ödemeleri alacağınız bir operasyonel ve finansal sürece çevirecektir.

Ödeme kuruluşları tek bir platform üzerinden birçok bankanın sanal posuna ve farklı puan programlarına erişimizini sağlayarak sizin hem finansal maliyet yönetiminizi hem de nihai tüketicinin tercih edebileceği ödeme seçeneklerini farklılaştırmanızı sağlayacaktır. Bunu da ayrı ayrı tüm bankalara başvurup zaman kaybetmek yerine tek bir başvuru ve değerlendirme sürecine girmenizi sağlayarak mümkün kılacaktır. Bu yeni girişimciler için, e-ticaret sitelerine ödeme alma sürecine girebilmelerini sağlayan çok büyük bir kolaylığı ifade ederken halihazırda finansal operasyonu devam eden e- ticaret siteleri için daha basitleştirilmiş, kolay, erişilebilir, analiz edilebilir finansal ve operasyonel süreçlerin mümkün hale gelebilmesi demektir.

Ödeme kuruluşları bu anlamda teknolojik gelişmeden beslenen web siteleri için bankalara göre daha hızlı bir ödeme süreci yönetimini ifade etmektedir. Son yıllarda fintechlerin bankalara göre daha hızlı yükselişine yön veren esas noktanın bu olduğunu söylemek de bu açıdan yanlış olmaz sanırım. Ödeme kuruluşları birden çok banka posunun ve sonrasında yine müşteri hizmetleri ile ödeme süreci açısından anlam ifade eden Chargeback, Fraud, İptal ve İade süreçlerini tek bir raporlama ile üye işyerinin önüne koymakta, pos işlemlerinden doğan alacaklarını yine bu raporlama sonucu hesaplayıp üye işyerine göndererek bu anlamda finansal operasyonlar için üye işyerlerinin ayrıca bir yapılanmaya gitmesi gerekliliğini de ortadan kaldırmaktadır.

E-ticaret sitelerinin ödeme kuruluşlarından alacağı hizmet ile banka komisyonlarının karşılaştırmasını yaptıklarında, üye işyerlerinin arada ödeyecekleri komisyon farklılığının, alacakları finansal raporlama ve beraberinde azaltacağı operasyonel maliyetlerle karşılaştırıldığında ödeme kuruluşları ile yapılan çalışmanın finansal yönetim açısından üye işyeri lehine olacağını söylemek zor olmaz. Diğer yandan ödeme kuruluşlarının önerdiği fraud çözümleri ile üye işyeri fraud riskine karşı korunurken, gelen chargeback taleplerinin de bu anlamda tek elden yönetilmesi ve raporlanması yeni girişimciler için yine büyük bir kolaylığı ifade etmektedir.

E-ticaretin hızla online alana taşındığı günümüzde, online alışverişin bol ürün seçeneği , kolay ödeme ve teslim seçenekleri ile artık hayatımızda vazgeçilmez hale gelmesi ve bunun e-ticaret sitelerine getirdiği işlem hacim ve tutarlarının günden güne artması, ödeme alma işleminin artık ne kadar kısa sürede gerçekleştiği yanında e- ticaret işletmecileri için işlem sonrası hizmetlerin de bu hızla ve en az operasyonla talep edilmesi ihtiyacını doğuracaktır. Ödeme kuruluşlarının finansal sektöre getirdikleri bu hızla ayırt edici olacaklarını söylemek yanlış olmaz.

Etiketler: , , , , , , ,
Facebook Ödeme Sistemleri Org Twitter Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org E-posta Adresi RSS Ödeme Sistemleri Org
Hızlı, Kolay, Güvenli ve Ekonomik
Sanal POS Hizmeti

iyzico

Sanal POS