Sepet Dönüşüm Oranının Önemini Biliyor muyuz ?

revenueE-ticaret sitelerinin genelde en büyük giderleri ya çalışanlarına ödedikleri maaş (headcount) ya da paralı trafik çekme kanalları (paid search/SEM, genelde adwords) oluyor. Ücretsiz trafik çekme yöntemi olarak bilinen SEO (search engine optimization = arama motoru optimizasyonu) ise bilinenin aksine tam zamanlı bir iştir, genelde IT ekipleri içinde bulunması gereken ve yazılım yaşam döngüsünün bir parçası olan bir konudur, dolayısıyla size maliyeti vardır.

Türkiye’de dönüşüm (conversion) oranları siteden siteye değişmekle beraber, dönüşüm oranını ortalama %1 civarı kabul edersek, para ödediğimiz trafiğin alışverişe dönme oranı %1. O kadar emeğe ve maliyete rağmen %1. Yanlış anlaşılmasın bu faaliyetlere devam etmeyelim demiyorum, aksine adwords optimizasyonunu işi bilen SME’lerle götürdüğünüz sürece CPC maliyetinizi aşağıya çekebilirsiniz.

Benim odaklandığım konu ise özellikle binbir zahmetle sitenize getirdiğiniz kullanıcıları sepet ve ödeme adımlarından kaçırmamak. Öyle ya, kullanıcı sitenize geldi, ürünü beğendi, sitenize kayıt oldu veya üye girişi yaptı, ürünü sepete attı, bu noktadan sonra kullanıcıyı çeşitli sebeplerle memnuniyetsizlik yaratıp sepet ve ödeme adımlarından kaçırmamak gerekir. Global çapta baktığımızda alışverişi terk edenlerin oranı (shopping cart abandonment rate) % 65‘in üzerinde. Tersi söylemle alışverişi tamamlayanların oranı (basket conversion rate) % 20-35 aralığında.

Alışverişi terk edenlerin oranını düşürüp, sepet dönüşüm oranını artıracak yaklaşık 60′a yakın best practice bulunuyor. Bu best practice‘leri uygulayarak cironuzu ve karlılığınızı ne kadar mı arttırabilirsiniz? İşte size örnek:

Varsayım

  • Mevcut günlük cironuz: 500,000 TL
  • Mevcut sepet dönüşüm oranınız: %25
  • Mevcut kar oranınız: % 8

Bu varsayımlara göre sepet dönüşüm oranını % 2 artırarak %25′den, %25.50′ye getirdiğinizde bu yarım puanlık bir artış size senelik 3.6 milyon TL ciro artışı ve 288 bin TL’lik gelir getiriyor, yani kemiksiz herşeyiyle size kalan paradan bahsediyorum. Şaşırdınız değil mi? Tablo aşağıda ve ekte (Payments-Optimization-Feasibility), dilerseniz kendi rakamlarınızla kendiniz deneyin.odeme-optimizasyonu-fizibilite

Son 7 senesini ödeme sistemleri optimizasyonu ile geçirmiş biri olarak diyorum ki “a bird in the hand is worth two in the bush” yani eldeki bir kuş daldaki iki kuştan iyidir, üstelik bu kuş epey büyük :)

http://www.optimistpayments.com/

Etiketler: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook Ödeme Sistemleri Org Twitter Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org E-posta Adresi RSS Ödeme Sistemleri Org
Hızlı, Kolay, Güvenli ve Ekonomik
Sanal POS Hizmeti

iyzico

Sanal POS