Restoranda Yeni Nesil Ödeme Yöntemleri

Sevgili Emre Talay’ın kaleme aldığı, restoranlardaki ödeme deneyimini anlatan aşağıdaki makaleyi keyifle okumanız dileğiyle…

 

Restoranlar müşteri segmentine göre, iş modeline göre, mutfağına göre, lokasyonuna göre ve birçok kırılımda incelemek mümkündür.

Ödeme anı ise bu kırılımlarda değişkenlik gösterir. Fast Food restoranlarındaki ihtiyaç ile öğlenleri arkadaşlarınızla gittiğiniz bir pizzacıdaki ödeme deneyimi farklıdır, veya devamlı gittiğiniz müdavimi olduğunu bir kebapçı daha da farklıdır. Çünkü hepsinin ödeme deneyiminde restoran yetkilisinin ve kullanıcının ihtiyaçları farklıdır.

Kredi kartı ve yemek kartları gibi plastik kartların yanında artık mobil ödemeler de restoranlarda kabul edilen bir ödeme yöntemi olarak hayatımıza girmeye başladı. Mobil ödeme kullanıcıya deneyimine göre restorana, kullanıcıya ve garsona farklı avantajlar sunar. Türkiye’de Hesap Al, Öde Al gibi firmaların çözümlerini görmekteyiz.

Dünyada neler var dersek ?

Şüphesiz en çok bilinen ve aslında dünyada mobil ödeme trendini hızlandıran Starbucks uygulamasıdır. Uygulamanın bu kadar çok kullanılmasının temel sebebi, ödemenin öncesinde sadakat puanı kazandırarak kullanıcı deneyimi oluşturmaları oldu. Kullanıcılar sadece QR kod okutarak sadakat puanı kazanırken, daha sonra ödemesini yapabilmeye başladı.  Fakat Starbucks, kullanıcı deneyimine bir katman daha kazandırarak gel al servis sürecine de ödemeyi entegre etti. Mağazaya giderken siparişinizi verip ödemenizi yapıyorsunuz ve kahvenizi alıp devam ediyorsunuz. Bu kolaylık kullanıcıya zaman kazancı olarak geri dönüyor.

Özetle mağaza içindeki deneyim, kullanıcının kasada kendi telefonu üzerinden QR kod göstermesi ve baristanın bu kodu okutması üzerine kurulu.

starbucks01 

Avrupa’da 9 ülkede, Amerika’da ve Güney Afrika’da kullanılan Zapper uygulaması da restoranda mobil ödeme deneyimi sunuyor. Restoranların sipariş sistemlerine entegre olarak, kullanıcıya hesap anında sunulan adisyonda QR kod gösterilmesini sağlıyor. Zapper uygulamanın kullanıcı tarafında kabul görmesi için restoranlara kampanya yapabilecekleri bir arayüz sunuyor.

 Özetle mağaza içindeki deneyim, kullanıcı kağıt üzerindeki QR kodu Zapper uygulaması ile okutarak ödemesini yapıyor.

zapper

Dünyanın en popüler rezervasyon uygulamalarından Open Table da mobil ödeme konusunda kullanıcılara bir deneyim sunuyor. Rezervasyonunuzu Open Table üzerinden yapıp restorana da gittiğinizde, restorandaki Open Table uygulaması ile sizin uygulamanız iletişim halinde olabilirler. Restoran görevlisi sipariş verdiğiniz ürünleri sisteme girdiğinde siz de bunları mobil uygulamanız üzerinden takip edebilirsiniz.

Hesap istemeden, kimseyle iletişime geçme ihtiyacı duymadan kendi mobil uygulamanızdan ödemenizi yapabilirsiniz.

opentable

Kanadalı girişim Tab ise farklı bir deneyimle karşımıza çıkıyor. Uygulamayı indirip, kart bilgileriniz dahil profilinizi oluşturuyorsunuz. Uygulama içerisinden restoranda Check-in yaptıktan sonra ödeme için yapmanız gereken başka bir şey yok. Yemeğiniz bittiğinde çıkıp gidebilirsiniz. ,

Ödeme deneyimi Uber’i hatırlatan bu uygulama özellikle Türkiye’de “müdavimci” olarak tanımlayacağımız kullanıcı kitlesi için uygun olabilir.

uber

Restoranlarda Teknoloji

Nesnelerin İnterneti çağında olmamızdan dolayı artık günlük hayatımızda kullandığımız tüm cihazları birbiri ile konuşturabilecek bir dönemdeyiz.

Restoranda kullanılan cihazlara bakacak olursak;

  1. Yazarkasa  => Satılan ürün karşılığında mali belge vermek için gereklidir.
  2. POS cihazı  => Kartlı ödeme kabul etmek için gereklidir.
  3. İşletme Yönetim Sistemleri  => Rezervasyon, sipariş yönetimi  ve stok yönetimi için gereklidir.

Tüm bu cihazlarınızı kanun ve regülasyon çerçevesinde birbiri ile konuşturarak kusursuz müşteri deneyimine ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler: , , , , , , ,
Facebook Ödeme Sistemleri Org Twitter Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org E-posta Adresi RSS Ödeme Sistemleri Org
Hızlı, Kolay, Güvenli ve Ekonomik
Sanal POS Hizmeti

iyzico

Sanal POS