Ödeme Sistemlerine İlişkin Temel Bilgiler

Türkiye’de ödeme sistemleri denilince, 2011 yılı öncesi akla genel olarak kartlı ödeme sistemleri gelirken, günümüzde; alternatif ödeme sistemlerinin, altyapı sağlayıcıların, online ve mobil cüzdanların yaygınlaşmasıyla birlikte, ödeme sistemleri daha geniş bir perspektif olarak algılanıyor. Hal böyleyken -verdiğim çeşitli ödeme sistemleri eğitimlerinden de çıkarımla- ödeme sistemlerine nereden başlamak gerektiğini karıştırabilir, tanımlar arasında kaybolabilirsiniz.

Zihninizi netleştirecek, size başlangıç noktası olacak, ödeme sistemlerine ait temel bilgileri ve tanımları aşağıda bulabilirsiniz, faydalı olması dileklerimle:

Card Associations / Kart Kuruluşları:

 • Visa, MasterCardAmerican Express, DiscoverDiner’s Club ve JCB: Kartı düzenleyen ve ödeme işlemini gerçekleştiren bankaların oluşturduğu ağ olarak nitelendirilebilir. Türkiye’de daha çok Visa, MasterCard ve American Express kartlarını görebilirisiniz.Visa, MasterCard, American Express, Discover, Diner's Club ve JCB

Card Group / Kart Grubu:

 • Credit Card / Kredi Kartı: Taksit ve puan kazandırma özelliği olan, ödemelerinizi aylık taksitlerle yapabileceğiniz, belirli limitler çerçevesinde kredi sağlayan kartlardır.
 • Debit Card / Banka Kartı: ATM kartı olarak da bilinir, bankadaki hesabınıza ait kartlardır. Hesabınızda para bulunduğu müddetçe offline ve online’da alışveriş yapabilirsiniz. Bu kartlar ile taksitli işlem yapılamaz, peşin ve 3D Secure ödeme (online’da) yapılmak zorundadır.
 • Prepaid Card / Ön-ödemeli Kart: Bu kartların genel olarak arkasında banka hesabı bulunmaz, para yükledikçe, yüklediğiniz meblağ kadar offline ve online’da alışveriş yapabilirsiniz. Bu kartlar da banka kartları gibi taksit imkanı sunamaz ve bu kartlarla 3D Secure ödeme (online’da) yapılmak zorundadır.

Card Family / Kart Ailesi:

 • Bonus, Axess, World, Maximum, Advantage, CardFinansParaf, … : Bankaların Visa, MasterCard, American Express gibi kart kuruluşlarıyla anlaşmalı olarak çıkardıkları ve çeşitli özellikler sunan kartlara verdikleri grup isimleri. Örneğin Garanti Bankasının sunduğu kredi ve banka kartları ailesinden bir tanesi Bonus iken; Akbank Axcess, Wings gibi kart aileleriyle hizmet vermektedir.kart_aileleri

Kart Üzerindeki Bilgiler ve Öğeler:

 • Cardholder Name Surname / Kart Sahibinin Adı Soyadı: Örnek: Hakan ERDOĞAN
 • Card Number / Kart Numarası: Örnek: 5127 5400 0000 0002 (16 hane, Visa ve MasterCard) veya 3744 270000 00003 (15 hane American Express) Not: Kart numarası 15 veya 16 hane olup Luhn algoritmasına göre üretilir.
 • Valid Thru = Expire Year & Month / Son Kullanma Tarihi = SKT : Örnek: 07/15
 • CVC2 = CVV2 = CID / Güvenlik Kodu: Örnek: 936 (kartın arkasındaki 3 hane, Visa ve MasterCard) veya 7591 (kartın önyüzündeki 4 hane, American Express)
 • Card Association / Kart Kuruluşu Logosu: Kartı düzenleyen kuruluşa ait logo; Visa,  MasterCardAmerican Express, DiscoverDiner’s Club veya JCB
 • Issuer Bank / Kartı Düzenleyen Banka Logosu: Kartı düzenleyen bankaya ait logo, banka ismi gibi bilgiler
 • Card Family / Kart Ailesi: Kartı düzenleyen bankanın düzenlediği karta ait aile; Bonus, Wings, World, Maximum, Axess, CardFinans, Advantage, Paraf, Adios
 • Chip / Çip: 31 Mart 2006 tarihinde başlatılan chip & PIN uygulaması ile, 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren kart ile yapılan offline alışverişlerde şifre kullanımı zorunlu hale getirildi.
  bonus

Bu temel bilgilerden sonra gelin şimdi de Ödeme Sistemlerine İlişkin Temel Tanımlar‘a göz atalım. 

 

Referanslar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
One comment on “Ödeme Sistemlerine İlişkin Temel Bilgiler
 1. Emre Talay says:

  Prepaid kartlarda 3D olmadan da internet üzerinden ödeme yapılabiliyor diye biliyorum. Örneğin Rockn Coke esnasında Garanti Bankası’na ait prepaid kart satışı yapıldı. Katılımcılar istedikleri kadar tutarı yükleyip bu kartlarla festival alanında harcama yapabiliyorlardı. Festival sonrasında da kartta kalan tutarı hem offline hem online platformlarda kullanabildiler. Offline platformda fiziksel POS’larda kullanılırken PIN olarak son 4 hane girilerek işlem tamamlanıyordu. Online platformda ise 3D secure olmadan ödeme işlemi tamamlanabiliyordu. Zaten Prepaid kart çıkartırken banka ile kişisel bilgiler paylaşılmadığı için 3D secure sürecinde cep telefonuna gelmesi gereken SMS gelemiyor.

Facebook Ödeme Sistemleri Org Twitter Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org E-posta Adresi RSS Ödeme Sistemleri Org
Hızlı, Kolay, Güvenli ve Ekonomik
Sanal POS Hizmeti

iyzico

Sanal POS