Kısa Kısa Son 1 Yıl ve Emre Talay’dan Ödeme Sistemleri 101 Kitabı

Uzuuuun bir aradan sonra tekrar merhaba.  Epeydir blogda yazamıyordum, doğrusunu söylemek gerekirse yazmayı, birşeyler paylaşmayı özlemişim.

Son 1 yılı özetleyecek olursam; limango’dan ayrıldıktan sonra (Şubat 2014 sonu) bir süre yurtiçi ve yurtdışında tatil yaptım. Sonrasında İzmir’e veya San Francisco’ya yerleşmek, kendi şirketimi kurmak, tekrar kurumsala! dönmek gibi  30’lu yaş kararsızlıkları yaşadım (Ekşi sözlükte 30’lu yaş kriziyle ilgili çok güzel bir entry var, özetle karşı cinsin yirmili yaşlarda ulaştığı olgunluk seviyesine henüz ulaşan erkeğin, ben ne yapıyorum dediği, hayatını sorguladığı, pivot ettiği, “aha..yoksa..yoksa..” dediği yaş olarak nitelendiriliyor :)  ).

Hem 2007’den bu yana biriktirdiğim e-ticaret ve ödeme sistemleri knowhow’ını kullanabilmek, hem 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunu ile çıkacak fırsatları değerlendirmek, hem de çok inandığım ve benimsediğim 37 Signals – Rework prensipleri çerçevesinde bir şirket kurmak vb hedeflerle ulaşmak için Optimist Ödeme Sistemleri’ni kurdum. Ayrıca yıllardır yavaş yavaş tasarladığım ödeme analitiği ürünü mypat’i, Cihan Demir ile birlikte kurduk ve girişimciliğe atıldık.  Bu süreçte Cihan inanılmaz bir dost, tecrübesiyle çok şey öğrendiğim bir arkadaş, roller-coaster ruh halindeyken çok iyi bir destekçi ve ortak oldu, gözüm kapalı güvenebileceğim bir dost daha kazanmış oldum. Bu arada, mypat 2014 yılı Kasım ayında iyzico tarafından satın alındı ve ben de iyzico bünyesine dahil oldum. Bugünlerde iyzico’da her geçen gün daha da büyüyen 30 kişiyi aşkın keyifli, lokal ve tecrübeli bir ekiple güzel hedeflere koşuyoruz, Ödeme Sistemlerinin Türk Milli Takımını oluşturuyoruz. Yakında bu konuda daha da güzel haberler duyacaksınız :)

Asıl konumuza gelince; size kısaca Emre Talay’dan bahsedeyim, kendisi özellikle YemekSepeti’nde kazandığı, bugünlerde BKM bünyesinde daha da ilerlettiği ödeme sistemleri tecrübesiyle Türkiye’de ödeme sistemlerini en iyi bilen ender kişilerden, dostlardan. Kendisinin yazdığı, Ödeme Sistemleri 101 kitabını, Starbucks’larda bol bol buluşup inceleme, üzerinden geçme fırsatı buldum. Özellikte basit anlatımıyla, ödeme sistemlerine ilişkin bilmeniz gerekenleri bir çırpıda, akıcı ve sıralı bir şekilde anlatan Emre’ye bu paylaşımı için teşekkür ederim.

Emre Talay‘ın Ödeme Sistemleri 101 kitabını online okumak için lütfen tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook Ödeme Sistemleri Org Twitter Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org E-posta Adresi RSS Ödeme Sistemleri Org
Hızlı, Kolay, Güvenli ve Ekonomik
Sanal POS Hizmeti

iyzico

Sanal POS