Fintech ve Fraud

GittiGidiyor / eBay’de uzun yıllar beraber çalıştığımız, şu anda da Hopi / Boyner Grubunda Fraud Manager (Payment Systems,Chargeback,Risk & Fraud) pozisyonunda görev yapan sevgili Bülent Bulut, Fintech ve Fraud ilişkisini bizlere aktarıyor, keyifli okumalar …

Financial Technology‘nin İngilizce kısaltması olarak dünyamıza giren “Fintech” halihazırda kalıplaşmış bir kavram olmayı başarmıştır. 2014 yılından bu yana en çok duyulan kelimelerden biri olan “Fintech”.  Dünyada ve Ülkemizde de küresel şirketler ve melek yatırımcıların milyonlarca dolar yatırım yaptığı ve yapmaya da devam ettiği bir sektördür. Bu yatırımlar 2014 yılında 12.300.00 $ civarında iken son 3 yılda büyük bir ivme kazanarak bu pazar 3 katına çıkmıştır. 2016 yılının ilk çeyreğinde geçen yıllara göre oranla hızlı büyümenin gerisinde kalmıştır.
Fintech’in bu kadar ön plana çıkması tek tıkla ödeme ve kişiselleştirilmiş hizmetlerin bir arada sunulmasının yanı sıra birçok özelliğiyle de kullanıcıları cezbetmektedir. Yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren farklı bankalara ait kartların tek bir uygulama üzerinden kullanılması da kişisel ihtiyaçlara yönelik çalışmaları ile tercih sebeplerinin başında geliyor.
Fintech dünya genelinde çok fazla rağbet görürken, ülkemizde de her geçen gün sayısı artan fintech kuruluşları da oldukça fazladır. Bu nedenle ülkemizde de bu firmaların tek bir çatı altında toplanıp, lisans alması ön görülmüştür. Bu kapsamda 6493 sayılı kanun çerçevesinde, e-para ve ödeme sistemleri ile ilgili kanun, finans ve e-ticaret firmaları başta olmak üzere bütün internet aktörlerini yakından ilgilendiriyor. Bazı e-pazaryerlerinin de bu kanun kapsamında lisans başvurusu yapması zorunlu olmuştur. E-ticaret yapan, sanal POS işlem türü ile ödeme veya tahsilat yapan firmalar, müşteriler hassas ödeme verilerini tutamayacak ve kaydemeyecekler. Bunun için lisans alınması şartı getirilmiştir.  Lisans alındıktan sonra bankalara olan zorunluluğun kalktığı yeni bir dünya diyebiliriz.

Fintech, ödeme kolaylığı, taksit imkanı,kart saklama, para transferi, bakiyesi tutma, puan biriktirme, kredi başvurusu, pos hizmetleri gibi birçok hizmeti sağlamakta ve sunmaktadır. Bu kadar geniş ürün yelpazesi de fraud yapmak isteyenlere engin denizler sunmaktadır.

fintech

“Finansal Teknoloji nasıl iç içeyse, fintech ile fraud da bir o kadar iç içedir.”

Fraud hayatımızın her alanında ummadığımız zamanlarda hep karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de yaşıyorsanız her zaman fraud riski ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz çok yüksektir. Özellikle bulut tabanlı sistemlerin artması artık bilgilerin farklı yerlerde muhafaza edildiği dünyamızda siber atakların ne kadar yoğun olduğunu biliyorsunuz. 2015 yılının son ayında yapılan DDoS saldırıları , phishing saldırıları veya veritabanı hırsızlığı halen hatırladığımız ve gündemini kaybetmemiş bir konudur.
Fraud’un yelpazesi o kadar geniş ki forumlar ve sosyal medya sitelerine ait özel gruplarda artık kredi kartı bilgilerinin yanı sıra ödeme method’u ve hesap satışları oldukça yaygındır. Çok kolay şekilde birbirlerine jest olsun diye yemek siparişi veya birbirlerinin telefon faturalarını ödemektedirler. Bu işlemler sonucunda aldıkları alkış (şuku) veya rütbeler ile derecelendirilerek yenilerin gözlerinde önemli yer sahibi olmayı hedeflerler. Özellikle Rusya tabanlı yurt dışı sitelerinde hesap ve kredi kartı satışları oldukça yaygın olup, yurttaşlarımızın da içinde olduğu binlerce hesap ve kart bilgisi bu havuzda sergilenmekte ve 7 dolardan başlayan fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Bu kartların veya hesapların kapalı olup olmadığı da bağış sitelerine yapılan 0,01 kuruşluk ödemeler ile test edilmektedir.

fraud“Biz nefes aldığımız sürece fraud hep olacaktır ve fraud hiç bir zaman bitmez”

Fintech, online dünyada ne kadar boy gösterse de offline (mağazacılık) mecraya da girmiş ve bu yönde çalışmalarını sürdürmektedir. Bunların başında küçük ve büyük ölçekli dükkan, mağazalar ve firmalar geliyor. Bu firmaların İnternet üzerinden satış kanalı açması ve yönlendirme rolünü üstlendiği gibi kolay tahsilat takibi, fatura yönetimi hizmeti ve sanal pos hizmetleri de vermektedir.
Fintech dünyasına yeni giren birçok kişi,firmalar ve kurumlar fraud dünyasına çok aşikar olmadıklarından açık hedef haline dönmektedir. Bu nedenle üçüncü taraf servis sağlayıcıları kullanılması her zaman bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli insanların tüketicinin bilgilerinin ulaşılma riski taşımaktadır.
Fintech dünyasındaki verilen hizmetler ve servisler için fraud risklerine bakalım;

Para Transferi (P2P)
Uygulama içi hesaplar arasında veya istediğiniz kişilere para transferi oldukça kolay olup, dünyanın herhangi bir noktasında saniyeler içinde para transferi yapma imkanı sunmaktadır. Hesabınızı veya bilgilerinizi ele geçirenler çok hızlı şekilde hesabınızı boşaltabilir.
“Ne kadar hızlı ödeme ve o kadar hızlı fraud”

Kolay Ödeme (One Click)
Uygulamanın servis verdiği bütün sitelerde kartlarınız ile kolayca ödeme yapabilir ve ürünler talep edebilirler. Bu ürünler kolay paraya çevirebilen altın,cep telefonu veya kargosu olmayan kontör ve sanal oyunda olabilir. Sanal para birimi gibi bitcoin alımları da takip edilmediğinden tercih sebebi olabilir.
Hesapta tanımlı kartların yanı sıra elindeki çalıntı kartları hesaba ekleyerek ürünler satın alabilir veya cash out (kartınızda ki parayı alış ve satış yaparak nakit olarak hesabına aktarma) yapabilir.

Kredi Başvurusu
Hesabınıza ulaşan birisi sizin yerinize kredi başvurusunda da bulunabilir .
Kredi başvuruları ve sonuçları çok hızlı olduğundan bu kredi çıktıktan sonra farklı bir hesaba transferi kolay şekilde yapılabilir.

Pos Çözümleri (iş yerleri için)
Pos’u olmayan firmalar ve şirketler için pos çözümleri sunar.
Buradaki risk kişilerin bu poslar aracılığı ile **fiktif işlemler yapılması sonucunda oluşacak zararın pos firmasından tanzim edilmesi veya üye iş yeri sözleşmesinin feshine kadar giden bir süreçtir.
Kendi posunuz yoksa ve bir fintech kuruluşundan pos hizmet alıyorsanız. Harcama itirazı gibi durumlarda fintech firmaları bu zararı karşılamamakta ve doğan zararı size fatura etmektedir.
Fraud’un dünyanın en büyük sorunlarının başında geldiğini hepimiz bilmekteyiz. Bunun için öncelikle fraud ve chargeback konusunda işin uzmanları ile çalışmalı ve gerçekten size doğru sonuçlar veren fraud önleme aracını kullanmalısınız. İyi bir ekip kurmalı ve günün sonunda çıktıları olan kişilerle çalışmalısınız. Kullanacağınız fraud önleme aracı in-house bir çözüm de olabilir veya global bir firmaya ait çözüm de olabilir.
Biz nefes aldığımız sürece fraud hep olacaktır ve fraud hiç bir zaman bitmez

BÜLENT BULUT
Saygılar.

** (Fiktif) POS cihazları, banka kartları veya kredi kartlarının amaç dışı kullanılması suretiyle yapılan muvazaalı işlemler fiktif işlem olarak kabul edilir. Üye işyerlerinde yapılan bu türden işlemleri tespit eden bankalar, Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde oluşturulan Fiktif İşlem Değerlendirme Komitesi’ne başvururlar. Komite’nin yaptığı değerlendirme sonucunda, fiktif işlem gerçekleştirdiği tespit edilen üye işyerlerine ait POS cihazları bir yıl süre ile kapatılır ve üye işyeri sözleşmeleri iptal edilir.

Etiketler: , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook Ödeme Sistemleri Org Twitter Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org E-posta Adresi RSS Ödeme Sistemleri Org
Hızlı, Kolay, Güvenli ve Ekonomik
Sanal POS Hizmeti

iyzico

Sanal POS